Psycholog a psychiatra? Do kogo się zgłosić w Poradni Warszawa Ursus?

Kiedy iść do psychologa a kiedy do lekarza psychiatry? Czy potrzebna jest psychoterapia, czy raczej niezbędne jest już zastosowanie leków?

Czym się różni psycholog od psychiatry?

Psycholog od psychiatry różni się tym, że jest magistrem psychologii, czyli odbył pięcioletnie studia magisterskie zakończone otrzymaniem dyplomu magistra psychologii. Upoważnia on do prowadzenia konsultacji psychologicznych w obszarach, w których psycholog ma specjalizację (psycholog kliniczny, psycholog dziecięcy, etc.). Lekarz psychiatra natomiast jest lekarzem medycyny, którego psychiatria jest specjalizacją – tak jak specjalizacją innych lekarzy jest na przykład neurologia. Jako lekarz medycyny, lekarz psychiatra w leczeniu stosuje farmakoterapię, czyli może wypisać receptę, na podstawie której pacjent zaczyna brać leki mające obniżyć nasilenie objawów.

Psycholog natomiast, na podstawie konsultacji psychologicznej, może skierować pacjenta na psychoterapię do psychoterapeuty lub do lekarza psychiatry. Psychoterapeuta jest na ogół magistrem psychologii, ale od psychologa różni go przede wszystkim to, że tak jak lekarz psychiatra, jest psychologiem ze specjalizacją psychoterapeutyczną, czyli odbył (lub jest w trakcie) czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego, które kończy się uzyskaniem przez niego certyfikatu. Tylko tak wyszkolony czy szkolący się psycholog – czyli posiadający kwalifikację psychoterapeuty – ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii.

Psycholog czy psychiatra?

Różnice w zakresie „psycholog a psychiatra” wyjaśniliśmy powyżej. Czas więc zastanowić się do którego specjalisty się wybrać. To dobre pytanie dla osób, które chcą szybko poradzić sobie z problemem i którym silne objawy – np. stany depresyjne czy lękowe – uniemożliwiają aktywność zawodową czy społeczną. Rozpoczęcie farmakoterapii jest wtedy dobrym wyjściem, aby pacjent mógł zacząć w miarę normalnie funkcjonować. Natomiast samo branie leków nie usunie przyczyny problemu, może jedynie pomóc poradzić sobie z jego objawami. W wyniku farmakoterapii, lęki czy nerwica chwilowo miną (choć niektórzy pacjenci wykazują lekooporność), ale po ich odstawieniu z dużym prawdopodobieństwem wrócą, ponieważ jako objaw, mają swoją przyczynę. I właśnie zbadanie i usunięcie przyczyny objawu przez psychologa-psychoterapeutę jest drogą do wyleczenia (podobnie jak w medycynie – nie wystarczy wziąć środek przeciwbólowy, należy zbadać skąd pochodzi ten ból i leczyć jego przyczynę).

Kiedy iść do psychiatry?

Na wizytę do lekarza psychiatry można umówić się w każdym momencie, aby porozmawiać ze specjalistą o swoich dolegliwościach, które często zamiast w głowie, umiejscawiają się w ciele. Wiele bardzo powszechnych schorzeć ciała pochodzi z nieuświadomionych problemów psychologicznych, np. cukrzyca, bóle kręgosłupa, kończyn dolnych, wszelkiego rodzaju drętwienia, nadciśnienie. Ale również objawy psychologiczne takie jak napady złości, drażliwość, impulsywność, ciągłe zmęczenie, apatia, różnego rodzaju fobie są sygnałem, że już nie warto zastanawiać się nad tym, kiedy iść po poradę do lekarza psychiatry, tylko wręcz trzeba umówić się na konsultację w Poradni Psychologicznej Warszawa Ursus. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega wizyta u psychiatry a jak u psychologa-psychoterapeuty, skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny dla siebie termin.

WIZYTY PROSIMY UMAWIAĆ TELEFONICZNIE POD NUMEREM TELEFONU:

Przy zapisach prosimy o zaznaczenie do której z poradni chcielibyście się Państwo zapisać. Zapisy są prowadzone codziennie od 8:30 do 21:30. W przypadku braku połączenia prosimy o kontakt w formie wiadomości sms lub wiadomości email. Nasz adres email to: info@psychologursus.com.pl