Sprawdzone sposoby na pokonanie depresji w Poradni Warszawa Ursus

Jak rozpoznać, czy ktoś ma depresję? Jak leczyć tę chorobę? Czy istnieją gorsze i lepsze metody radzenia z sobie z zaburzeniami depresyjnymi?

Czym jest depresja?

Depresja jest chyba najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem psychicznym na świecie a jej leczenia bywa bardzo trudne. W Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem. A według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja ma być najczęściej występującą chorobą na świecie. Depresją nazywamy zespół objawów psychologicznych, które utrudniają codziennie funkcjonowanie osoby nią dotkniętych. Objawy te mogą występować w różnym natężeniu – od nastroju depresyjnego po ciężkie zaburzenia depresyjne. W tych najcięższych przypadkach, w ramach leczenia depresji u dorosłych jak i u dzieci, zalecana jest hospitalizacja.

Objawy depresji – jak je rozpoznać?

Do objawów, które mogą świadczyć o depresji zaliczamy: smutek, utratę przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego, poczucie niemocy, braku sensu. Takim uczuciom czy stanom emocjonalnym mogą towarzyszyć problemy ze snem, zaburzenia apetytu (wzmożony apetyt lub zanik łaknienia), spadek lub wzrost popędu seksualnego, obniżenie lub utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji czyli niechęć do kontaktów społecznych. Jednak warto pamiętać, że odczuwanie smutku lub inaczej chandry, nie musi oznaczać, że dana osoba ma depresję. Depresję możemy podejrzewać, jeśli taki stan trwa dłużej niż dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie.

Czy istnieje sposób by pokonać depresję?

Istnieją różne sposoby leczenia depresji. Ludowe wierzenia podsuwają proste rozwiązanie – na depresję najlepsza jest praca. Cóż, może praca pomaga czasem walczyć ze smutkiem, natomiast w przypadku zaburzeń depresyjnych jest niestety nieskuteczna. Problem jest bowiem o wiele bardziej skomplikowany niż czasowy gorszy nastrój. Niektórzy udają się do lekarza psychiatry by uporać się z depresją za pomocą leczenia farmakologicznego. Antydepresyjne leki nowej generacji nieźle radzą sobie z objawami tej choroby. Jednak jest to działanie objawowe, to znaczy nie sięgające do przyczyn problemu. Antydepresanty usuwają objawy tak jak tabletki przeciwbólowe ból, ale to, co było przyczyna choroby, pozostaje nienaruszone. Warto też wspomnieć, że na niektóre osoby borykające się z depresją leki w ogóle nie działają. Wtedy jedynym wyjściem pozostaje psychoterapia.

Leczenie depresji psychoterapią w Poradni Warszawa Ursus/Włochy.

Depresja to stan umysłu, w którym energia napędzająca działanie, wiarę w siebie, dążenie do celu zostaje zablokowana. Nieświadome mechanizmy blokują agresywność jednostki (złość, chęć rywalizacji, niezgodę na złe traktowanie, dążenie do realizacji planów, zdolność do stawiania granic). Agresywność ta, zamiast na zewnątrz, kierowana jest z jakiegoś powodu do wewnątrz. Osoba taka zaczyna przeżywać siebie jako kogoś bezwartościowego, słabego, brzydkiego, przegranego. To głęboko ukryte poczucie bycia kimś bez wartości powoduje wycofywanie się z dotychczasowych aktywności zawodowych, społecznych i prowadzi do, w skrajnych przypadkach, do całkowitej izolacji osoby dotkniętej tą chorobą. Leczenie depresji psychoterapią polega na badaniu, wraz z psychoterapeutą trudnych obszarów w życiu pacjenta. Są to głównie relacje z ważnymi osobami, w których z jakiegoś powodu silny i często nieświadomy lęk oraz poczucie winy paraliżuje możliwość chronienia siebie. Jeśli czujesz, że poruszane w tym artykule treści mogą dotyczyć Ciebie, nie zwlekaj tylko umów się na konsultację psychologiczną z jednym z naszych specjalistów. Depresję można wyleczyć, a im szybciej rozpocznie się leczenie, tym jest większa szansa na wyzdrowienie bez nawrotów.

WIZYTY PROSIMY UMAWIAĆ TELEFONICZNIE POD NUMEREM TELEFONU:

Przy zapisach prosimy o zaznaczenie do której z poradni chcielibyście się Państwo zapisać. Zapisy są prowadzone codziennie od 8:30 do 21:30. W przypadku braku połączenia prosimy o kontakt w formie wiadomości sms lub wiadomości email. Nasz adres email to: info@psychologursus.com.pl