Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa w Poradni Warszawa Ursus?

Wielu rodziców zastanawia się czy psychology dziecięcy jest potrzebny ich dziecku. Czy nadszedł już czas, kiedy z umówieniem konsultacji nie ma co zwlekać?

Psycholog dziecięcy – kiedy potrzebny…

Dzieci często przeżywają różne trudności emocjonalne, które trudno im komunikować w sposób, w jaki robią to dorośli. Mają kłopot z nazywaniem emocji, powiedzeniem wprost, że coś im się nie podoba. Wstydzą się swoich przeżyć i różnych sytuacji, które im się przydarzyły lub których były świadkami. Często mają duże poczucie winy. Borykają się z różnymi lękami – przed kontaktami społecznymi, boją się konfliktów między rodzicami, rodzeństwem i tego co z nich wyniknie. Są bardzo wrażliwe na ocenę, nie tylko tę szkolną, ale też na ocenę rówieśników oraz tę, które płynie od rodziców. Te niewyrażone emocje pracują w dziecięcej psychice i na ich bazie pojawiają się objawy psychologiczne, pod którymi kryje się prawdziwy problem. Często oznaką, że coś się z dzieckiem dzieje, są opinie nauczycieli lub wychowawców przedszkolnych. Skargi na to, że dziecko jest agresywne, impulsywne, trudno mu bawić się w grupie, nie może się skoncentrować na zajęciach mogą być bardzo pomocne. Takie sygnały z otoczenia są dobrym powodem, aby przyjrzeć się co się dzieje z naszym dzieckiem. Czasem wystarczy sama rozmowa, w innych wypadkach, kiedy rozmowa z dzieckiem nie odnosi rezultatu, warto zastanowić się czy to nie jest czas, kiedy dziecko potrzebuje konsultacji z psychologiem.

Kiedy dziecko potrzebuje psychologa…

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, do gabinetu psychologa dziecięcego zapraszani są najpierw rodzice. To pozwala terapeucie swobodnie zebrać wywiad, ustalić listę objawów występujących u dziecka, zapoznać się z historią rodziny oraz jej aktualną sytuacją. Dzieci bowiem bardzo często reagują objawami właśnie na aktualne problemy rodzinne, świetnie je wyczuwając nawet kiedy rodzicom wydaje się, że dobrze im idzie trzymanie różnych spraw w tajemnicy. Na pierwszej konsultacji w gabinecie psychoterapeuty dziecięcego rodzice też mogą zadać pytania, na które chcieliby poznać odpowiedź – na przykład czy dane zachowanie dziecka jest w normie, jak rozmawiać z nauczycielami lub wychowawcami przedszolnymi, jak rozmawiać z dzieckiem.

 

Kolejne konsultacje odbywają się już z dzieckiem – są to dwa lub trzy spotkania, na których psychoterapeuta, na podstawie wiedzy, którą wcześniej uzyskał, dokonuje wstępnej diagnozy emocjonalnej dziecka, którą potem dzieli się z rodzicami na drugiej konsultacji rodzicielskiej. Wtedy też zwykle podejmowana jest decyzja jakie dalsze działania podjąć w celu udzielenia jak najlepszej pomocy dziecku. Czasem, w wyniku tej wstępnej diagnozy, terapeuta prosi któregoś z rodziców by udał się na konsultację psychologiczną lub proponuje obojgu rodzicom konsultację u terapeuty, który pracuje z parami. Jednak jakiekolwiek rozwiązanie zaproponuje psycholog dziecięcy, warto się skonsultować w sprawie dziecka, które zmaga się z problemami. Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko może potrzebować pomocy, zadzwoń lub napisz do naszej Poradni Warszawa Ursus i umów się na konsultację do jednego z naszych specjalistów.

WIZYTY PROSIMY UMAWIAĆ TELEFONICZNIE POD NUMEREM TELEFONU:

Przy zapisach prosimy o zaznaczenie do której z poradni chcielibyście się Państwo zapisać. Zapisy są prowadzone codziennie od 8:30 do 21:30. W przypadku braku połączenia prosimy o kontakt w formie wiadomości sms lub wiadomości email. Nasz adres email to: info@psychologursus.com.pl