Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością? Napiszę kilka słów na temat działań długofalowych a nie bezpośrednich.
DZIECI DO OKOŁO 6 LAT
Kącik do rwania gazet — młodszym dzieciom łatwiej wyrazić złość przez działanie, dlatego rozwiązaniem może być rwanie gazet. Wybierzcie jedno miejsce w domu, gdzie będą leżały stare gazety. W chwili, gdy dziecko jest złe i chce jakoś tę złość wyrazić, może pójść w to miejsce i rwać, gnieść gazety. Ważna informacja — kącik do rwania gazet to nie miejsce zsyłki, do którego trafia dziecko za karę, bo się złości. To przestrzeń, gdzie może iść, by wyładować bezpiecznie złość.
Rysunek złości – innym sposobem może być rysowanie, gdy dziecko jest złe. Nieważne co rysuje, może zamazać całą kartkę. Nie liczy się obrazek, ale forma wyrażenia uczuć, które siedzą w dziecku.
Gniotek – czasami złość dopada dzieci poza domem, gdzie nie można zastosować powyższych sposobów. Z pomocą może przyjść robiony wspólnie gniotek. Gniotek to piłka/woreczek wypełniony miękkim tworzywem, do ugniatania. Możecie go wykonać z balona i mąki ziemniaczanej. Pamiętajcie, że zrobiony gniotek nie powinien być używany na co dzień, jako zwykła zabawka. To „pomoc” w sytuacji złości, która powinna mieć jasno ustalony kontekst używania.
DZIECI W WIEKU SZKOLNYM
Co mnie złości? – warto zaproponować dzieciom, żeby zatrzymały się na chwilę i zastanowiły, co je zezłościło. Świadomość tego, co wywołało złość, może pomóc w poradzeniu sobie z tym uczuciem.
Gdzie jest złość? – człowiek odbiera uczucia całym sobą. Nasze ciało daje sygnały o występującym lęku, złości, smutku etc. Zapytajcie się swoich dzieci, gdzie czują złość. Odpowiedź może Was zaskoczyć. Podczas zajęć z dziećmi usłyszałam, że złość mieszka w zębach, brzuchu, nogach.
Liczenie do 10 – dla dzieci, które potrafią liczyć po cichu. Liczenie od 1 do 10 lub od 10 do 1 umożliwia wstrzymanie się w działaniu w sytuacji dużej złości, która może przybrać formę agresji.
Zaciskanie pięści – celem tej techniki jest skierowanie uwagi na inne działanie. Dziecko zaciska pięść tak mocno, aż zobaczy, że robi się ona biała — wtedy puszcza. To szybka metoda i „dyskretna” do poradzenia sobie ze złością, np. w szkole, wśród innych ludzi.
Myślenie o czymś przyjemnym – czasami pomocne okazuje się skupienie myśli na czymś przyjemnym, z czym mamy miłe wspomnienia lub skojarzenia. Dzieci często podają, jako przykład czegoś przyjemnego ulubione miejsce, potrawę lub zabawkę.
Trening Zastępowania Agresji – to metoda pracy z dziećmi i młodzieżą, które nie radzą sobie z uczuciami, zachowując się agresywnie w stosunku do innych i otoczenia. Na temat Treningów Zastępowania Agresji (TZA) czytaj tutaj .
NA ZAKOŃCZENIE…
Powyższe działania to sprawdzone przeze mnie sposoby na wspieranie dzieci w radzeniu sobie ze złością. Zachęcam Was do wymyślania swoich metod, a także do rozmowy z dziećmi i tworzenia razem z nimi aktywności, które pomogą im w radzeniu sobie z uczuciami. Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą treningu umiejętności społecznych TUS dla dzieci.
WIZYTY PROSIMY UMAWIAĆ TELEFONICZNIE POD NUMEREM TELEFONU:
Przy zapisach prosimy o zaznaczenie do której z poradni chcielibyście się Państwo zapisać. Zapisy są prowadzone codziennie od 8:30 do 21:30. W przypadku braku połączenia prosimy o kontakt w formie wiadomości sms lub wiadomości email. Nasz adres email to: info@psychologursus.com.pl
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN
NASZEJ PORADNI
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy.
Znajdujemy się w pobliżu dzielnic: