Terapeuta powinien stawiać roboczą hipotezę że każdy z partnerów w 50% przyczynił się do powstania konfliktu i na bieżąco przyczynia się do jego podtrzymywania. Uznanie tego jest nierzadko trudne także dla doświadczonego terapeuty, ponieważ często jeden partner zachowuje się w sposób prowokujący podczas gdy drugi sprawia wrażenie uprzejmego kontrolującego się i przystosowanego. Ważne jest więc, żeby terapeuta par wiedział jak może radzić sobie z taką jednostronną, spontaniczną sympatią, a nawet owocnie ją wykorzystać w pracy z parą. Starania terapeuty o to by zmniejszyć przejawy tej stronniczości mogą być dla partnerów przykładem do naśladowania w relacji terapeuta para.
To tylko ogólny zarys kryzysu w jakim może znaleźć się para. Terapia par może ogniskować się na jednym, konkretnym problemie, który w danym momencie życia związku stał się centralnym albo para może zdecydować się na dłuższą pracę w celu rozwiązania różnych problemów, zarówno tych które dotyczą samej pary jak i na przykład sporów dotyczących innych członków rodziny – dzieci bądź rodziny pochodzenia. Jednak podstawowym czynnikiem, który wpływa na powodzenie terapii pary to oprócz motywacji pacjentów jest też doświadczenie i zaangażowanie w ten proces terapeuty. Dlatego tak ważne jest, żeby zgłosić się na konsultację do odpowiednio wykwalifikowanej osoby.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem specjalizacji i doświadczenia naszych psychologów i psychoterapeutów.
WIZYTY PROSIMY UMAWIAĆ TELEFONICZNIE POD NUMEREM TELEFONU:
Przy zapisach prosimy o zaznaczenie do której z poradni chcielibyście się Państwo zapisać. Zapisy są prowadzone codziennie od 8:30 do 21:30. W przypadku braku połączenia prosimy o kontakt w formie wiadomości sms lub wiadomości email. Nasz adres email to: info@psychologursus.com.pl