Dla kogo leczenie psychoterapią psychodynamiczną Warszawa Ursus

Tak naprawdę terapia psychodynamiczna jest dla każdego, kto ma na celu zbadanie przyczyn swoich problemów – objawów, z którymi się boryka oraz doprowadzenie do ich ustąpienia. Objawem może być ogólna niechęć, przewlekły zły nastrój, rozdrażnienie, agresja, problemy ze snem, nerwowość, stany depresyjne, zdiagnozowana wcześniej nerwica, różnego rodzaju lęki (np. przed kontaktami społecznymi, wychodzeniem z domu, podejmowaniem decyzji). Objawami, które należy leczyć są też np. problemy z odpornością organizmu (np. częste przeziębienia), napięciowe bóle mięśni, kręgosłupa, alergie.

Występowanie tych objawów to sposób, w jaki nasza psychika i ciało daje nam znać, że mierzymy się z często nieuświadomionymi problemami emocjonalnymi. Terapeuta psychodynamiczny ma za zadanie, w trakcie wstępnych konsultacji, zbadać jakie problemy zgłasza pacjent i co może leżeć u ich podstawy. Jest to wstępna diagnoza, a leczenie psychodynamiczne polega na stworzeniu mapy umysłu, czyli reagowania pacjenta na różne sytuacje w życiu poza gabinetem i w gabinecie, w oparciu o wczesne doświadczenia pacjenta. Poznanie tych mechanizmów reagowania (np. w jakich sytuacjach pojawia się lęk, w jakich złość a w jakich smutek) i przekazanie tego pacjentowi w formie informacji zwrotnej powoduje, że pacjent poznaje swoje reakcje w różnych sytuacjach i emocje, które je wywołały. Potrafi je również przewidzieć.

Jak działa terapia psychodynamiczna?

Leczenie terapią psychodynamiczną polega na ciągłej analizie tego, jaki wpływ na pacjenta ma na przykład reakcja szefa, żony, koleżanki, psychoterapeuty psychodynamicznego, etc. W wyniku tej analizy powstaje wiedza pacjenta na swój temat – pacjent jest w stanie przewidzieć swoje reakcje i na przykład im zapobiegać. Powoli zaczyna stawiać granice, by chronić się przed trudnymi sytuacjami czy relacjami, które powodują u niego dyskomfort, zaczyna budować nowe sposoby reagowania. Wraz z poznaniem siebie, ma szansę budować swoje życie zgodnie ze swoimi potrzebami, wartościami, celami. Staje się coraz bardziej odporny na sytuacje zewnętrzne, naciski innych, próby manipulacji, a jednocześnie bardziej otwarty na to, co, jak już wie, jest dla niego dobre i pomocne. To powoduje, że zaczyna dbać o siebie, szanować swoją przestrzeń prywatną, staje się bardziej uważny na swoje potrzeby. Efektem tego jest wzrost poczucia własnej wartości i, dzięki temu, możliwość zbliżenia się do innych (“potrafię pokochać i szanować Ciebie, ponieważ kocham i szanuję siebie samego”). Terapeuta psychodynamiczny ma za zadanie towarzyszyć pacjentowi w tej drodze i stać na straży, kiedy odzywają się dawne mechanizmy reagowania. Zadaniem takiego terapeuty jest pokazywanie pacjentowi, kiedy jego reakcje są “starymi” reakcjami np. skrzywdzonego i opuszczonego dziecka z przeszłości, a nie dojrzałej w wyniku psychoterapii i świadomej osoby.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej czym dla Ciebie może być terapia psychodynamiczna w naszej poradni Warszawa Ursus, zadzwoń do nas i umów się na konsultację indywidualną.

WIZYTY PROSIMY UMAWIAĆ TELEFONICZNIE POD NUMEREM TELEFONU:

Przy zapisach prosimy o zaznaczenie do której z poradni chcielibyście się Państwo zapisać. Zapisy są prowadzone codziennie od 8:30 do 21:30. W przypadku braku połączenia prosimy o kontakt w formie wiadomości sms lub wiadomości email. Nasz adres email to: info@psychologursus.com.pl